Версія сайту для людей з вадами зору

 

Структурні підрозділи райдержадміністрації

 

Культура, туризм та культурна спадщина

 

 

Кожна держава, кожний народ заявляє про себе світові своєю культурою і мистецтвом.

Культура – це паспорт нації.

В складних умовах трансформації українського суспільства культпрацівники Вільшанського району роблять все можливе для збереження та примноження духовного потенціалу України. Так, культура нашого народу живе і житиме. Бо культура, як і суспільство віддзеркалюють одне одного. Бо в культурі трудяться самовіддані працівники, які, мов невичерпні джерела, постійно поповнюють мистецьку скарбницю рідного краю. Зберігають та примножують традиції і звичаї українського та інших народів, врешті формують наші смаки та вподобання. Споконвіку пісня і танок, музика і слово, витвори майстрів народної творчості були виразниками національної ідеї, оберегами історичної пам’яті і саме вони підживлюють і зміцнюють надію на краще майбутнє.

Багатонаціональна вільшанська родина надто щедра на талановитих людей. Ще в 1875 році син дяка приходу с.Вільшанка церкви святого Іоанна Милостивого-Федір, залишивши навчання в Київській духовній семінарії, став співаком Маріїнського театру Санкт-Петербурга, де працював з 12 квітня 1986 до 1 серпня 1902 року. Брав участь в першій постановці опери М.А.Римського-Корсакова «Садко» 26 січня 1901 року.

Першим описав життя та побут вільшанських болгар до кінця 19 століття Володимир Степанович Лобачевский, настоятель храму святого Іоанна Милостивого, який більше 40 років вірою і правдою служив своїм прихожанам у Вільшанці. А килимарниця М.В.Головатенко із с.Добрянка в 1936 році у центральних експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва разом з О.Домброван та Г.Денисенко взяла участь у створенні перших українських радянських тематичних килимів «К.Є.Ворошилов приймає парад Червоного козацтва» і «Червоні партизани».

Понад півстоліття присвятив себе врятуванню життя людей заслужений лікар України Ф.Д.Гетьманець. В роки Великої Вітчизняної війни, він, головний лікар Добрянської дільничної лікарні на заощаджені кошти купив для Радянської Армії бойовий літак.

Наш щедрий край прославили та прославляють знані земляки – академіки, доктори наук, професори: М.Г.Білопольський, С.Ф.Величко, О.П.Жук, А.М.Задерей, О.Ф.Кравчук, В.П.Пєтков, письменниця-перекладачка Л.Г.Горячко, заслужений художник України В.Ф.Цюпко, проректор Санкт-Петербурзької духовної академії В.І.Стойков, а також із молодого покоління С.В.Єнчев, кандидат технічних наук, доцент Київського Національного Авіаційно-технічного університету.

Про Вільшанщину чують і знають завдяки таким краєзнавцям, як А.М.Добров, І.І.Гуржос, Д.Д.Проскаченко. В.І.Іщенко, Г.Г.Гончаренко

 

Завідувачка сектору культури, молоді та спорту – Михайлова Олена Петрівна.

 

 

Мережа закладів культури складає 43 установи. Із них: 19 бібліотек, 22 клубних заклади, районний українсько-болгарський музей імені Івана Гуржоса, 1 дитяча школа мистецтв.

 

В районі функціонує централізована бібліотечна система, директор - Каліфорова Ірина Сергіївна.

До складу ЦБС входять 19 бібліотек, з них 2 – районні, 1 – міська та 16 сільських.

Бібліотека, як середовище формування інтелектуальних та інформаційних ресурсів суспільства покликана накопичувати, синтезувати та пропонувати користувачам інтелектуальний інформаційний продукт на всіх носіях інформації. Нині цей продукт посідає провідне місце у світі і визначатиме формування професійних знань, інтелектуального ресурсу, всі найголовніші процеси в освіті, науці, культурі, управлінні, виробництві.

Як скарбниця знань вона активно популяризує розвиток освіти, культури, забезпечуючи вільний доступ до джерел інформації та реалізуючи право кожного читача на їх отримання.

Бібліотека забезпечує збереження та відновлення національної духовності, історії, тобто допомагає сформувати національну еліту, яка б зберігала і примножувала інтелектуальний потенціал держави. Виходячи з цього, працівники бібліотеки вбачають основним завданням якісно, повно і оперативно надавати потрібну інформацію своїм користувачам з будь-яких джерел, бути активними посередниками між читачем та інформацією.

Головними напрямками в роботі бібліотеки є:

- формування фонду бібліотеки як традиційними, так і новітніми носіями інформації;

- популяризація бібліотечного фонду шляхом оформлення книжкових виставок, переглядів літератури, проведення культурно-масових заходів;

- підвищення якості бібліотечних послуг шляхом технічного оснащення бібліотеки, комп’ютеризації бібліотечно-інформаційних процесів;

- підвищення кваліфікаційного рівня бібліотечних кадрів;

- інноваційна діяльність в роботі бібліотеки.

Бібліотечне обслуговування населення району здійснюють 27 бібліотечних фахівців.

Планові показники:

Читачі 9156

Відвідування 77077

Книговидача 173519

Обсяг бібліотечного фонду бібліотек району на 01.01. 2018 року складає 193208 тис. документів, з них про сільських бібліотеках 124305 тис. примірників. З них українською мовою 109417 тис. примірників.

 

Роботу ЦБС забезпечують 8 комп’ютерів, з них 5 – ЦРБ, 1 - РДБ, 2 у сільських (Березовобалківська, Калмазівська), 2 принтери (ЦРБ) , 1 сканер (ЦРБ), 4 багатофункціональні машини (РДБ, ЦРБ).

 

Заклади культури клубного типу працюють на задоволення культурно-дозвіллєвих потреб населення району.

Директор районного Будинку культури –Трубачова Світлана Сергіївна.

У районі працює 153 колективи художньої творчості, із кількістю учасників 1369 чоловік. Із них : вокально-хорові та фольклорні колективи – 52, музичні – 17 , хореографічні – 26, театральних – 33, інших – 25. Майстрів художньої творчості – 100, любительських об'єднань – 37.

Гордістю Вільшанщини є 8 аматорських колективів, які носять почесне звання «народний»: народний аматорський хор РБК(керівник Раїса Іванова), народний аматорський театральний колектив «Веселі забави» РБК (керівник Ольга Бень), народний аматорський театр малих форм «Вільшаночка»РБК (керівник Галина Димова), народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Чисті криниці» РБК (керівник Раїса Іванова), народний аматорський ансамбль народної музики РБК (керівник Дмитро Трубачов), народний аматорський ансамбль болгарської пісні «Хубавіца» РБК (керівник Людмила Каленик), народний аматорський болгарський фольклорний ансамбль «Гуденки» МБК № 2(керівник Наталя Павлова), народний аматорський болгарський фольклорний автентичний колектив «Садянка» Станкуватського СБК (керівник Олена Бренгач).

 

В районі започатковані та постійно проводяться такі масові свята: регіональний фестиваль національних культур «Єднання сердець», болгарське свято «Трифон зарєзан» (обрізання виноградної лози), болгарське свято «Зустріч на межі», пісенний вернісаж до Дня святого Валентина та родинне свято «На болгарську просимо гостину».

 

 

У географічному серці сучасної України, в ковилових степах, на мальовничих берегах річки Синюха рішенням Вільшанської районної ради №57 від 17 травня 1972 року було відкрито Вільшанський краєзнавчий музей історії району на громадських засадах, що розміщувався в міському Будинку культури №1.

Його організатором та засновником, а пізніше першим директором, став Іван Іванович Гуржос – краєзнавець-ентузіаст, ім’я якого присвоєно музею в січні 2010 року. Все своє життя він збирав краєзнавчі матеріали з історії рідної Вільшанки та Вільшанщини. Пізніше, співпрацюючи з істориком з Народної республіки Болгарія Михайлом Іларіоновичем Гавазовим, зібрав історичний матеріал з історії та культури вільшанських болгар і створив на громадських засадах перший в УРСР Громадський українсько-болгарський краєзнавчий музей Вільшанського району, котрий рішенням сесії Вільшанської районної ради № 99 від 31 січня 2003 року переніс свої фонди до сучасного приміщення в історичному центрі смт. Вільшанки, ставши першим на Україні районним українсько-болгарським історичним музеєм.

 

Директор Вільшанського районного україно-болгарського історичного музею – Поліщук Михайло Володимирович.

У фондах РУБІМ представлений увесь спектр основних предметів народного побуту від періоду енеоліту до ретро-сучасності. Найбільше охоплення отримав період XVIII-XIX століття, що доповнюється стендом, присвяченим 4 Уланському Овідіопольському полку, штаб якого знаходився у Вільшанці.

Оживаючу історію традиційних народних ремесел, відтворює розділ про ткацтво, що охоплює весь процес виготовлення: від прядива до нитки, від полотна до вишивки, від тканої доріжки до народного одягу.

Серед цікавих експонатів музею: свитки, сорочки, кулани, гуте, різи та роклі, українські та болгарські прикраси: намисто, цяло та врагелі, постоли – царулі, що представлені в спеціально створеній етнографічній кімнаті «Берегиня».

Окремої уваги заслуговує репринтне видання «Летопись прихода села Ольшанка святого Іоанна Милостивого церкви» за 1888—1893 роки. В 1989 році І.І.Гуржос видав цю збірку під назвою «Летопись села Ольшанка». Автор літопису протоієрей Володимир Лобачевский в 1784 році на честь переселення придунайських болгар в Україну заснував церкву імені Іоанна Милостивого, котра діє і понині. Цікаво, що перша дерев’яна церква перевезена болгарами після переселення 1774 року — так як була в с.Алфатарі (в Болгарії) також Іоаннівська. В музеї зберігається ікона Іоанна Милостивого, написана в честь 100-річчя поселення болгар на Вільшанщину. За літописом, вона була замовлена громадою в Києво-Печерській лаврі, і є списком змальованим з болгарського оригіналу.

Також до сучасних фондів музею надійшли краєзнавчі, наукові та публіцистичні матеріали, зокрема С.І. Шевченка, С.В.Пєткова, В.П.Петкова, С.П.Величка, О.І.Кротова, В.І.Мільчева, інших.

 

Контактна інформація: 26600, Кіровоградська обл., Вільшанський район, селище міського типу Вільшанка, вулиця Миру, будинок 41/7.

 

 На території району налічується 45 пам’яток історії та 38 пам’яток археології. Всі вони занесені до Державного реєстру.

 

1970 рік… Під керівництвом молодого і дуже талановитого музиканта, прекрасного баяніста і гітариста, самодіяльного поета і композитора Іванова Олександра Кузьмича, розпочинає свою роботу Вільшанська музична школа. В штатному розписі було лише три педагоги. В той рік поріг школи переступило 40 дітей, щоб зустрітися із прекрасним і неповторним таїнством музики.

         Вже 48 років, тепер вже Вільшанська дитяча школа мистецтв, плідно працює на мистецькій ниві. В школі, крім музичного напрямку (клас фортепіано, гітари, баяна та скрипки, сольного співу) працює клас хореографії та художній клас. Результатом роботи викладачів є перемоги їх учнів на обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах. Наші учні прославляють свою малу Батьківщину і за межами України.

 За всі ці роки школу закінчили близько 500 дітей за різними мистецькими напрямками. Чимало вихованців пов’язали своє життя з мистецтвом, рідною школою, роботою в сфері культура. Одні вже закінчили навчання в середніх та вищих мистецьких навчальних закладах і працюють, хтось - ще навчається, а деякі тільки готуються до вступу в ВНЗ. Школа живе, спільна дружна праця вчителів різних поколінь і надалі плекатиме в дитячих душах талант добра, людяності, любові до прекрасного.

 На даний момент в школі працює 11 викладачів: Кириленко О.В. – директор школи мистецтв, викладач класу баяна, Швець І.Л. – заступник директора, викладач класу фортепіано, Трубачова Н.П. та Савєльєва А. М. – викладачі класу сольного співу, Владова А. М. та Мазенко В.В. – викладачі хореографії, Барзікова Н. О. – викладач класу фортепіано та концертмейстер, Трубачов Д. П. – викладач класу скрипки та гітари, керівник оркестру народних інструментів, Бужан Л.І. – викладач класу музично-теоретичних дисциплін та класу фортепіано, Дегтярьова Н.П. – викладач класу фортепіано, Яковлєва О.Я. – викладач художнього класу. 90 % складу педагогічного колективу - колишні випускники школи.

Неможливо переоцінити величезну роль мистецтва у всебічному розвитку дітей: збагачується їхнє життя, стає повнішим, багатограннішим. Для багатьох дітей музика стане професією, для когось - палким захопленням на все життя, або теплими спогадами про незабутні і цікаві роки навчання в школі.

У дитячій школі мистецтв - директор Кириленко Олена Володимирівна, навчаються 164 учні.

( Навчально - виховний процес забезпечують 11 викладачів. Працюють такі класи, відділи, відділення: художній, театральне мистецтво, фортепіано, вокал, хореографія, баян, труба, гітара.

 

 

 

 

Туризм

У 2018 році під час проведення заходів обласного, всеукраїнського та міжнародного спрямування, а саме на VI Центрально-Українському музейно-туристичному фестивалі делегація району презентувала туристично-рекреаційний потенціал району у вигляді експозиційних наметів, друкованої продукції та у вигляді публічної презентації неповторних показових об’єктів району та розповсюджено буклети з інформацією про туристичні об’єкти, маршрути та місця туристичної інфраструктури, зокрема готельно-ресторанні комплекси та музейні заклади які б зацікавили туристів.

 

 

 В районі діють такі туристичні маршрути: екскурсійний маршрут по прибережжю річки Синюхи «Перлини Синюхи», туристично-рекреаційний маршрут «Кінний репродуктор», туристичні маршрути: «Вільшанка: історичні місця», «Вільшанка-Червонохутірська ГЕС: наш край», «Вільшанка -Сухий Ташлик: на батьківщині героїв», «Вільшанка-села Йосипівка-Березова Балка: партизанськими стежками», «Вільшанка-Добрянка: минуле із сучасністю сплелись», «Вільшанка-Добре-Станкувате: болгарські традиції», «Вільшанка-Завітне: політ у безсмертя». Для рекламування маршрутів виготовлені брошури-буклети. Розроблено спортивно-туристичні маршрути вихідного дня для школярів «Першоджерела рідного краю», «Стежками до Панського лісу» та маршрут «Вільшанка-веселі Осички» в село Осички до туристично-розважального комплексу.

 

У районі працюють 3 садиби сільського туризму.

Сільська зелена садиба «У Наталки» - господиня Ступаченко Наталія Миколаївна, знаходиться за адресою: вул. Кожем’якіна , 98 , смт. Вільшанка, Вільшанський район, Кіровоградська область , 26600, контактний телефон 0663537762. В садибі протягом 2018 року відпочивало 10 гостей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сільська зелена садиба «Над Синюхою» - господиня Доброва Олена Степанівна , знаходиться за адресою: смт Вільшанка вул. Фрунзе,6 Вільшанський район, Кіровоградська область , 26600 контактний тел. 0971510909 В зеленій садибі протягом 2018 року відпочивало 5 гостей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сільська зелена садиба «У рибалки» - господиня Діордієва Тетяна Вікторівна, знаходиться за адресою: Кіровоградська область Вільшанський район с. Станкувате тел..0662017679 . В садибі в літній період відпочивало 6 гостей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заклади культури району плідно працюють з громадськими організаціями: товариством вільшнських болгар «Алфатар» (Вільшанка), Громадською організацією «Нашите хора», Центром українсько-болгарської дружби та культурно-освітньою асоціацією молдован (с.Добрянка). Щороку проводяться тижні національних культур, обміни дружніми делегаціями.

Працівникам культурно - дозвіллєвої галузі, як району так і всієї держави випала щаслива доля, зберігати духовні скарби України, дбати про велику якість і професійність української культури, складати основу майбуття. Тож будьмо гідними цієї долі.